Gönderen Konu: AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ  (Okunma sayısı 1907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fikret KILIÇ

 • Dost Avcı
 • İleti: 238
 • Cinsiyet: Bay
AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
« : 18:56 / 28-03-2010 »
                                AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
 
            Bir çok avcının ve atıcının başına zaman zaman gelmiştir; namlu boyu, ağırlığı, şokları aynı olan iki ayrı tüfekle atış yaptığımız zaman biriyle öbüründen daha iyi netice alırız. Bu fark, bilhassa imalâtçıları değişik olan tüfeklerde daha bariz bir şekilde ortaya çıkar. İlk başta mantıki bir neden bulamadığımız bu gibi değişikliklerin sebebi genelde kundaklar arasındaki ölçü farklılıklarıdır.
      Kundak ölçüleri bir av tüfeğinin “nişana gelmesinde”  büyük rol oynar. bilinmesi gereken en önemli şey, onun sizin anatomik yapınıza uygun olup olmadığıdır En basit örnek, uzun bir kundağın omuzlanırken koltuk altına takılması ve nişan almayı geciktirip, aksatmasıdır. Kısa bir kundak ise, atış telâşı arasında omuza tam yerleştirilemeyince daha fazla teper, atıcıyı hırpalar. Dipçiği omuzun tam olarak neresine yaslayacağınız konusu herkes için farklılık gösterir omuz genişliğinize, boyun uzunluğunuza, kafa yapınıza göre farklılıklar gösterebilir.Yapınıza uygun bir tüfek onu ilk omuzladığınız anda, gözünüz arpacık ile ayni hatta bakar ve namluda hedefi gösterir durumda olmalıdır.
          Bize uyan bir tüfekle, kendimizi zorlamadan, rahatça nişan alabiliriz. bildiğiniz gibi av tüfeklerinde bir “arpacık” olmasına rağmen bir “gez” yoktur. Süratli, düşünmeden, dikkatle tüfeğin üzerine kapanmadan yapılan atışlarda, çoğu zaman pek fark etmediğimiz arpacık tüfeğin hizalanmasında belli belirsiz yardımcı olurken gözümüz arka nişangâh olarak görev yapar (çoğu iyi atıcı alışık olduğu bir tüfekle, arpacığı kazara düşse bile, fark etmeden iyi atışlar yapmaya devam eder). Bu arada kundağın vazifesi, eğer biz her atışta silâhı aynı şekilde omuzluyorsak, namlunun arkasını da arpacık ile gözümüz arasında istikrarlı olarak aynı pozisyonda tutmaktır. Yani, nişan hattı ile namluların merkez çizgisini paralel olarak, hizalamaktır.
Uçar/kaçar hedeflere her seferinde tüfeği yeniden omuzlayarak yapılan atışlarda , avda bir kuş parlayınca yaptığımız gibi göz hedefe bakarken tüfeğin bizim dikkatimizi, konsantrasyonumuzu bozmadan nişana gelmesi lazımdır.
    Atışa etkisi olan tüm kundak ölçülerini belirlemek için, tercihan bize en uygun gelecek  bir tüfekle, hiçbir noktaya nişan alınmadan, tüfek en rahat atış şeklinizde (nişan alıyormuş gibi) omuzlanır. Kol, omuz, baş, tüfek pozisyonu bozulmadan, sadece ayakları oynatarak sağa-sola ve hafif bel hareketleriyle aşağı-yukarı hareket ederek uygun bir hedefe nişan alınır. Gözler hedeften ayrılmadan tüfek aşağıya taşıma pozisyonuna indirilir, ve gözler kapatılıp tüfek yine omuzlanır. Şayet gözler açıldığında tüfekle hedefe doğru düzgün nişan alınmışsa tüfek size uygundur. Bunu birkaç kere daha tekrarlayın (Atış sırasında da aynı pozisyonu almanız bir an meselesidir, ve daha isabetli atışlar yapmanızı sağlar. Hiçbir av size bu pozisyonu alma zamanı bırakmayacak kadar hızlı uçmaz). Uygunluk devam ediyorsa mesele yok (İster sizin olsun ister başkasının, uygun ölçülü bir tüfek bulduğunuza eminseniz, bu tüfeğin ölçülerini almak ve size uymayan silâhlarınıza da uygulamak olumlu olacaktır.
         Kundak ölçüleri alınacağı zaman, ayrı avlar için ayrı tüfekler kullanacak ise, belirli bir tüfeği kullanırken giyeceğimiz giysileri (yazın ince, kışın kalın gibi) veya bir tüfek her atış ihtiyacımızı karşılayacak ise ortalama şartlara uygun giysileri giymeliyiz. Kundak boyu, giysi kalınlığına göre farklı ölçülebilir.     
Aşağıdaki çizimde :
A ve B ölçüleri en önemli ölçü olup hedefi iyi görmemizi sağlar.Standart değerler A-4 cm,B-6 cm.dir.Bu ölçüler düşük olursa (Eğim az olursa) Tüfek hedefin üstünü,Yüksek olursa (Eğim çok olursa)hedefin altını vurur.C ile gösterilen ölçü kundak boy ölçüsü standart 36 cm.dir İnsan kolunun uzunluk ölçüsü ile değişkenlik gösterir.Bize oldukça uyan bir özellik olan kundak kayıklığı (avantaj) veya üstten bakınca kundağın baskülden dipçik tabanına doğru alınacak merkez çizgisinin, kabza hizasından başlayarak, nişan çizgisinden hafif bir açı ile ayrılması ve netice olarak dipçik taban merkezinin nişan hattından sağa doğru  kaymasıdır.
     Avantaj : Dolgun yüzlü, kısa boyunlu bir avcı ne kadar çok “avantaja” gerek duyarsa, ince yüzlü, uzun boyunlu bir avcı da o kadar az “avantaj” hatta biraz “ters avantaj” isteyebilir. Omuz genişliği de bu ölçü üzerinde etkilidir.

       
   Avantajsız kundak ile iki avantajlı kundak örneği. Nişan hattı kırmızı ile gösterilmiştir.


                                                                                                                           
Bu ölçülerden bahsetmek ve ilmi lâflar etmek kolay da, böyle bir kundağı kim yapacak? İşte, o zor! Maalesef, bu ölçülerin önemini bilerek böyle bir işi hakkıyla kendiliğinden yapacak silâhçılarımız belki de iki elin parmaklarıyla sayılacak kadar az kalmış olabilir. Türkiye’de her yıl imal edilen binlerce av tüfeğini düşününce yukarıdaki sözüm silâhçılara hakaret sanılabilir. Maksadım bu değil. Hiç değilse yurdumuzda yapılan tüfekleri rastgele bir bayiin rafından almak yerine, bu tüfekleri imal eden firmalar ile temas edilirse, istediğimiz ölçüleri kundak ustalarına iletmek mümkün olabilir.
      Çoğumuz, avcı ve atıcı olarak bu özellikleri bilmiyor, önemsemiyorsak, bunu başkalarından bekleyemeyiz. Eğer silâhımızın kundağını yapan usta ile karşı karşıya gelmemiz mümkünse ve yukarıda bahsedilen ölçülerin önemini biliyorsak, ister yeni bir silâh yapılırken ister yıllardır alıştığımız ve bize iyi uyan tüfeğimizin kundağı bir kaza sonucu kırılıp tamir edileceği zaman, yapılacak imalâtın istenilen, veya yapılan tamiratın bize uygun olan eski ölçülere göre tamamlanmasını sağlayabiliriz. 
Ancak o zaman,  “Tüfeğim”  dediğimizde her bakımdan bizim olan veya bize uyan bir tüfekten bahsediyor olacağız.
Bu kadar önemli olan kundak ölçülerini es geçmeyip,bayilerden tüfek satın alırken anatomik yapımızın
ölçülerine göre istekte bulunmak ve satıcıları yönlendirmek bizler için olumlu sonuçlar getirecektir.
Ölçülere göre tüfek imal eden fabrikalarımız mevcut.Biraz araştırma ve gayret yetecektir.

                                                                                                       Rastgelsin...
Fikret KILIÇ
1968
Bayrampaşa/İSTANBUL

Çevrimiçi Doğan KÜÇÜK

 • Administrator
 • İleti: 4983
 • Cinsiyet: Bay
  • Seter İstanbul
 • Doğum Tarihi:: 1976
 • Kan Gurubu: A Rh (+)
 • İL/İLÇE:: Terazidere / İSTANBUL
AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
« Yanıtla #1 : 19:54 / 28-03-2010 »
Abicim bilgilendirme için teşekküerler..

Çevrimiçi Zafer ATASOY

 • Moderatör
 • İleti: 1678
 • Cinsiyet: Bay
 • İL/İLÇE:: TRABZON
AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
« Yanıtla #2 : 00:12 / 29-03-2010 »
paylaşim için teşekkürler
Zafer ATASOY
TRABZONÇevrimdışı Emrah ÇAKAR

 • Dost Avcı
 • İleti: 769
 • Cinsiyet: Bay
 • Doğum Tarihi:: 20-05-1984
 • İL/İLÇE:: BAYRAMPAŞA-TERAZİDERE
AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
« Yanıtla #3 : 08:13 / 29-03-2010 »
Abicim bilgilendirme için teşekküerler..

Çevrimdışı Ender ERENERDİ

 • Dost Avcı
 • İleti: 23
 • Cinsiyet: Bay
 • Doğum Tarihi:: 07/04/1971
 • Kan Gurubu: A(-)
 • İL/İLÇE:: İSTANBUL -SARIYER -KİREÇBURNU
AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
« Yanıtla #4 : 11:26 / 29-03-2010 »
bilgilendirme için teşekküerler   cok faydalı bilgiler bunlar bilmek ve uygulamak gerekli aslında ....
ENDER ERENERDİ
İSTANBUL/SARIYER/KİREÇBURNU* 1971
05422255772

Çevrimdışı Muhammet KILIÇ

 • Dost Avcı
 • İleti: 28
 • Cinsiyet: Bay
AV TÜFEKLERİNDE KUNDAK ÖLÇÜLERİ
« Yanıtla #5 : 23:09 / 29-03-2010 »
Abi bilgilendirme için teşekkürler...
Muhammet KILIÇ
1974
Bayrampaşa/İSTANBUL